Evde Kolay Ombre Saç Boyama Tekniği

 

Son yılların oldukça popüler saç yenilik hareketlerinden birisi olan ombre, bayanların saç yaptırmak istediklerinde ilk seçenekleri haline gelmiştir. Kolay bir saç gibi görünse de yapılışı özen ve bilgi gerektirecek bir saç modelidir. Bir diğer ismi ise krepe balyaj’dır. Saçalın tutam tutam ayrılıp, krepe tarağı ile birlikte yumuşak geçişlerin sağlanarak yapıldığı bir işlemdir.Evde ombre saç boyamak ve yapmak için, hazır ombre setlerini tercih ederek sizlerde yapabilirsiniz.

Setlerin içeriğinde boya, boyaya ilave açıcılar bulunmaktadır. Bazı markaların içeriğinde ombre taraklarından da bulunabilir. Loreal markasının ombre setlerinde, bahsettiğimiz ombre tarağından bulunmaktadır.

Öncelikle saçınızı boyamaya başlamadan önce, kullanma talimatlarını çok dikkatli bir şekilde okumalısınız. Ombre yapımında en önemli püf noktası saçların tutam tutam ayrılarak, ayrılan parçaların krepe yapılmasıdır. Boyanın açıcı ile karıştırıldıktan sonra ombre tarağı ile uygulanması sonucunda da saçların boyanması tamamlanır.

Evde Ombre Saç Boyası Nasıl Yapılır Ve Nasıl Boyanır ?

Boya yapıldıktan sonraki bekletme süresi son derecede önemlidir. Az bekletildiği zaman boyadan açılma beklenmeyeceği için saçınız tutmayabilir. Fazla bekletildiğinde ise saçlarınızda yıpranma ve yanmalar meydana gelebilir. Bu sebeple bu süreyi iyi ayarlamanız gerekmektedir. Saçlarınız doğal ve daha önceden hiçbir boya işlemine maruz kalmadı ise işiniz çok daha kolay olacaktır. Boya uygulanmamış saçın açılması çok daha kolaydır ve sonuç çok daha sağlıklı olacaktır.

Evde ombre saç için öncelikle daha önceden saçınızı boyamış olmanız, bu konuda tecrübeli olmanız çok önemlidir. Eğer hiçbir bilginiz yok ise ombre yapımını bir bilene bırakmanızda yarar olacaktır. Evde ombre saç rengi için şimdi sizlere adım adım ombre yapımından bahsediyoruz:

  • Öncelikle saçların tutam tutam ayrılması gerekmektedir. Daha sonra ayrılan tutamları krepe tarağı ile kabartmalısınız.
  • Saçlarınızı kabarttığınız bölgeleri yukarıya doğru aldıktan sonra boyayacağınız saçları toka yardımı ile toparlayabilirsiniz.
  • Boyamanızı yaparken boyadığınız saçları folyo ile sarabilirsiniz. Boyadan çok daha güçlü bir performans almak için ve boyanın saçınızda çok daha iyi işleyebilmesi için saçınızı kutruma makinesi ile boyadığınız bölgeleri kurutabilirsiniz.

omre saç yapılışı

  • Boyama işlemi bittikten sonra , yaklaşık 35-40 dakika bir bekletme süreniz olacaktır. Saçlarınızı gereken zaman dolduktan sonra yıkayın. Yıkadıktan sonra ise saçınıza en uygun olan saç kremini de saçlarınıza uygulayınız.
  • Saçlar boyandığında ilk zamanda biraz koyu gelebilir fakat saçlarınız yıkandıkça saç renginiz biraz daha açılma gösterecektir. Bu sebeple ilk boyama işleminde saçlarınızı çok açık renklerde boyamamanızı öneririz. Zira ileride zaten saç renginiz açılacaktır. İstediğiniz saç renginin saçınızda oluşması için ise bir 15 günlük zamanın geçmesi gerekecektir.

Koyu Saçlar İçin Ombre Saç Rengi Yapılışı

Saçları koyu olan bayanlar öncelikle ombre yaptırmak istiyorlarsa, saçlarına çok açık tonları uygulamak yerine açıcı yardımı ile saçlarında ton açma işlemine gidebilirler. Fakat son derecede önemli ve dikkat gerektiren bir konu da saçlarda açıcı uygulanması işlemidir.

Seçeceğiniz açıcının kaliteli ve bilinen bir markanın ürünü olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde, kalitesiz açıcılar sonucunda saçlarınızda yıpranmalar hatta kopmalar oluşabilmektedir. Daha önceden saçlarına boya işlemini uygulamamış bayanların sayıları da hafife alınamayacak derecede fazladır. Saçlarını boyamamış fakat doğal yollar ile ombre sahibi olmak isteyen bayanlarda vardır.

Evde uygulanabilecek bazı doğal açıcı yöntemleri ile de saçlarınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Özellikle bayanların sıkça denedikleri papatya suyu bu yöntemlerden birisidir.

Papatya suyunu saçlarının uçlarına uygulayarak saçlarını açıp, ombre modelini saçlarında yapabilirsiniz. Son dönemlerin oldukça popüler saçı olan ombre için sizlere evde gerçekleştirebileceğiniz ombre yöntemlerinden bahsettik. Son derecede dikkat gerektiren bir işlem olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Evde Kolay Ombre Saç Boyama Tekniği Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Sevtap dedi ki:

    Her zaman tamamını boyattığım saçlarımı değişiklik olması için ombre yaptırdım ama uçları yandı ve görüntüsü çok kötü oldu koyun yünü gibi ve kazık gibi sert oldu arkadaşım da aynı durumu yaşamıştı hemen ona sordum doğal keratin kullandığını söyledi fotoğrafını ismini falan gönderdi patentli falanmış hemen aldım ve benim saçlarım da düzelmeye başladı yumuşadı yanıklar ve o kötü görüntüsü de düzelmeye başladı.

Sayfa başına git