Hayran Kalacağınız Ense Topuzu Modelleri

 

Saç modelleri arasında en bilinen ve en çok uygulananlardan birisi olan topuz, kişilerin yüz tipi, saç modeli ya da gidecekleri yere göre farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Bunların sonucunda ortaya çıkarılmış olan ense topuzu modelleri, evlerde birkaç malzeme bulunması durumunda çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Klasik topuz modellerinin geliştirilerek elde edildiği bu modelde, özellikle açık renkli saçlara sahip olan kadınlarımızın çok daha güzel sonuçlar elde ettiği bilinmektedir.

Elde edilen sonuçlara etki eden diğer durumlara baktığımızda ise, saç uzunluğu ve saçınızın sağlığından söz edebiliriz. Saçınız son derece uzun ise, yapacağınız ense topuzunun hacmi biraz daha fazla olacaktır. Bu da kendinizi görsel açıdan biraz tedirgin hissetmenize neden olacaktır.Taranmamış ya da temizlenmemiş saçlarda ise, daha ense topuzu yapılmaya başlandığında birçok problem ile karşı karşıya kalınacaktır. Bundan dolayı belirteceğimiz topuz modellerini uygulamaya geçmeden önce, çok iyi bir şekilde düşünmelisiniz.

Balıksırtı Örgülü Ense Topuzu Yapımı

Uzun saçlı bayanların kendisini çok güzel bulduğu balık sırtı modelinde, küçük bir takım işlemler yaparak güzel bir topuz elde etmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Balıksırtı örgülü ense topuzu yapmaya başlayacak olan kişiler, lk olarak saçlarını ikiye ayırmalı ve üst kısımlarından başlayarak yarım bir balık sırtı örmelidirler. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta, örgülerin bozulmamasıdır. Bundan dolayı örgü bitirildiğinde, örgülerin uçlarını toka ile bağlamanız gerekmektedir.

Örgü işlemini tamamlayıp saçlarınızı tutturduktan sonra ise, önce tüm saçınızı aşağıda toplamalısınız. Topuz tokasından yardım alarak da saçınızın kalan kısımlarını ense kısmında birleştirerek topuz yapabilirsiniz. Eğer topuz tokanız bulunmuyorsa da panik yapmanıza gerek yoktur. Bunun yerine uç kısımları kesilmiş ve lastikli olan çorap veya da minik bir lastik tokadan yardım alabilirsiniz.

Saç Bandıyla Ense Topuzu Yapımı

Genellikle evlerde kullanmış olduğunuz saç bandı ya da taç olarak adlandırılan aksesuarlar, ense topuzu yapımı sırasında sizlere büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bunun için öncelikli olarak saçlarınızı hafif bir şekilde nemlendirdikten sonra kurumalı ve güzel bir şekilde de taramalısınız. Eğer biraz dalgalı topuz yapmak istiyorsanız, saçlarınızın uç kısımlarını dalgalandırmak için işlemler de yapabilirsiniz. Saçınızı hazır hale getirdikten sonra saç bandınızı ya da tam yuvarlar tacınızı takmalısınız. Başın üst kısmından ensenizin hemen üst kısmına gelecek şekilde ayarladığınız aksesuarınızı güzel bir şekilde sabitlemelisiniz.

Sabitlenen saç bandınız ile topuz yapma işlemine geçerken, saçınızın uç kısımlarından dikkatli bir şekilde ve tüm saçlarınızı kapsayacak şekilde tutmalısınız. Hafif bir kıvrım vererek, ense bitiminin hemen üstünde bulunan saç bandının içerisine saç uçlarınızı yerleştirmelisiniz. Çok şık duran ense topuzunuz bu kadar kısa bir sürede hazır hale gelecektir. Ancak, gün içerisinde hareketli olacağınız durumları da göz önünde bulundurmalı ve saçınızı sabitlemelisiniz. Bunun için de küçük tel tokalar yardımı ile saç bandının alt kısımlarından başlayarak saçınızı saç bandına sabitlemelisiniz.

Maşa İle Kolay Ense Topuzu Yapımı

Ense topuzu modelleri için yaptğımız araştırmalarda son dönemlerin en popüler modelleri arasında, maşa yardımı ile yapılan ense topuzları karşımıza çıkmaktadır. Bunun için yapmanız gereken saç temizliği sonrasında maşa ile saçlarınıza şeki vermektir. Şekil verdiğiniz saçlarınızı sağ ve sol yanlardan ayırmalı, buna ek olarak saçınızı üst kısımlardan başlayacak şekilde ortadan bağlamalısınız. Saçınızın arka kısmından bağlamış olduğunuz kısmı topuz haline getirin. Bundan sonraki süreçte ise sağ ve sol kısımdan ayırdığınız saç tutamlarını örmeye başlayın. Ördüğünüz saçlarınızı da topuzun alt kısmından sabitleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

 

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
Modern Dağınık Saç Kesimi Modelleri

Saç modelleri bayanların stilini belirleyen bir seçimdir. Saçları...

dağınık topuz video
Farklı Olmak İsteyenlere Örgü saç modelleri

Genellikle uzun saçlara sahip olan kadınlarımızın tercih ettiği...

x