Örgü Şablonlarında Geçen İşaretlerinin Anlamları

Örgü bir şekilde hanımlarımızın hayatına giren benzersiz bir hobidir. Örgüye benzeyen veya yerini alabilecek bir hobi yoktur. Örgü yapan hanımlarımız hem bedenen hem ruhen rahatlar. Bu rahatlığın genel sebebi üretiyor olmaktır. İnsan hayatında en önemli şeylerden birisi üretmektir. Üretmek kişinin yaşamında psikolojik olarak çok büyük olumlu sonuçlar doğurur.Bir kişinin örgü yapması sadece ürettiği için değil, kendini mutlu ettiği içinde önemlidir.

Örgü yaparak sevdiklerimize benzersiz ve manevi değeri çok yüksek hediyeler vermiş oluruz. Çünkü örgü uzun emek ve uğraşlar gerektiren bir hobidir. Sevdiklerimizin bizim ürettiğimiz kıyafetleri giymesi, onlar yardımı ile ısınması tüm hanımlarımızı derinden mutlu eder. Örgü yapmanın çeşitli zorlukları vardır. Bu zorluklardan birisi örgü şablonların da geçen işaretlerin anlamlarıdır.

Bu yazımızda detaylı olarak  örgü şablonlarında geçen işaretlerin resimli anlatımını  yapacağız. Örgü örmek teoride basit görünse de, oldukça uğraş ve emek gerektirir. Örgü örmek herkes tarafından hızlı bir şekilde öğrenilemez. Örgü örmeyi öğrenmenin tamamlanması çeşitli aşamalardan geçer. Bunların bir kısmı teorik bilgi, bir diğer kısmı ise pratiktir. İkisi de tam anlamıyla gerçekleştirilmezse örgü öğrenilmiş sayılmaz.

Örgü Şemalarını Nasıl Okunur, Şemadaki Şekillerin Anlamları

Örgü şemalarının kolay bir şekilde okunması için çeşitli şekil ve anlamlar vardır. Bu sebepten dolayı örgü şemalarının oluşturulduğu yerlerde bölgenin dili esas alınarak çeşitli kısaltmalar oluşturulmuştur. Sizler o bölgenin diline hakim olmasanız da bu yazımızda sizler için açıkladığımı örgü şablonu içerisinde yer alan tüm işaretlerin anlamlarını  öğreneceksiniz.

örgü şablonu içerisinde yer alan işaretler ve anlamları öğrenmek oldukça kolaydır. Fakat aklınızda hemen kalmasını beklemeyin. Bu sebepten dolayı sitemiz üzerinde yer alan görsellerin bir yazıcı yardımı ile çıktısını alarak, sizlerde zamanla öğrenmeye bırakabilirsiniz. Takıldığınız yerde çıktısını aldığınız kağıtlardan bakar, ihtiyacınıza göre örgü kullanımına geçersiniz.

 

Türkçe Ve Yabancı Örgü Terimleri Ve Anlamları Nelerdir ?

Farklı diller kullanılarak oluşturulmuş örgü terimleri ve bu örgülerin anlamlarını aşağıda sizin için hazırladık. Resimlerde detaylı bir şekilde tüm örgü terimlerini ele alarak sizler için paylaştık. Örgü terimlerinin öğrenilmesi sizin için çok önemlidir. Çünkü bir ip alırken nasıl ip alacağınızı, veya bu ipin sizin için uygun olup olmadığı konusunda karar vermenizde yardımcı olacaktır. İyi bir örgü yapmanın genel şartlarından birisi de doğru malzeme kullanmaktır.

 Örgü Şemalarındaki Sembollerin Açıklamalı Anlamları

Çünkü doğru malzeme kullanmanız size istediğiniz ürünü ortaya koymanıza yardımcı olacaktır. Aksi takdirde ürünü doğru örüyor olsanız bile istediğiniz şekilde, durmayacak ve o görüntüye ulaşmayacaktır.

Örgüde İlmek Atma Teknikleri ( İlmek Türleri ve Anlamları )

İlmek atmak örgüde hayati önem taşıyan noktalardan birisidir. Sizinde bildiğiniz üzere ilmekler ve ilmek türleri örgünün kendini göstermesinde çok önemli rol oynar. Sizler için aşağıda ilmek türlerini ve bu ilmek türlerini nasıl oluştarabileceğinizi resimlerle açıkladık.

Örgü modelleri aktarılırken 3 zincir veya 4 zincir diye tabir edilmez. Burada tabir edilme şekli trabzan, ikili trabzan, sık iğne şeklinde ilmek türü olarak adlandırılır. Sizde bu ilmek türlerini öğrenip diğer modellerimizi inceleyebilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
evde pastane açması yapımı
Evde Kolay Pastane Poğaçası Nasıl Yapılır ?

Çocukken eve geldiğimde burnuma gelen harika poğaça kokuları...

x